Välkommen till Lantbruk

Välkommen till oss på Ab Lantbruk. Vi är en modern lantbruksaffär som vill hjälpa dig till att leva ett jordnära liv på Åland. Vi grundades år 1991 och ägs idag av ett antal åländska jordbrukare och företag. Genom våra många år i branschen besitter vi stor kunskap i frågor som rör odling, djur och natur. Vårt mål är att vara en välfungerande vardagsaffär med attraktivt sortiment och intressanta erbjudanden för alla våra kundgrupper.

Vårt sortiment består av gödsel-, växtskydds- och ensileringsmedel samt kalk, foder, utsäde och lantbruksmaskiner. Vi bedriver även spannmålshandel med egen spannmålstork. I vår butik hittar du ett brett urval av olika förnödenheter för lantbruk och husdjursskötsel. Vi har också reservdelsförsäljning för småmaskiner, traktorer och lantbruksmaskiner, samt en egen verkstad.

Vi är Ålands ledande småmaskinsförsäljare och vi representerar både Husqvarna och Stihl samt en handfull andra varumärken inom småmaskiner.

Ab Lantbruk är också en trädgårdsbutik. Vi har ett brett sortiment av både maskiner och tillbehör till trädgården t.ex. lökar, frön, redskap, myllor, gödsel, bekämpningsmedel, bevattning och växthus.

Vi på Lantbruk vill erbjuda dig som kund högklassiga – eller som på åländska ”viliga” – produkter och tjänster, kloka råd och massor av inspiration. Vår kunniga personal hjälper dig gärna – välkommen in!

Kontakta oss!

Möckelövägen 65
AX-22120 Mariehamn
Telefon 018-23022
E-post: info@lantbruk.ax
Facebook

Personal

Butik

Andreas Lönnström

Jakt
andreas.l@lantbruk.ax
527214

Benny Perokorpi

Butikschef och Marknadsföringsansvarig
benny@lantbruk.ax
527200

Fredrik Roxbäck

Småmaskiner
fredrik@lantbruk.ax
527215

Mats Söderström

Spannmål, gödsel, foder m.m.
mats@lantbruk.ax
527204

Reservdelar / maskiner / verkstad

Christian Olofsson

Reservdelar
christian@lantbruk.ax
527206

Jim Sundblom

Verkstadsbokning,Reservdelar
jim@lantbruk.ax
527203

Margo Hallik

Verkstadsmekaniker
 

Tommy Ölund

Verkstadsmekaniker småmaskiner
 

Lager / varumottagning

Börje Karlsson

Lager och Spannmålstork
527207

Jonas Andersson

Varumottagning
jonas@lantbruk.ax
527205

Kontor

Nina Nyman-Johansson

VD
nina@lantbruk.ax
527208

Therese Sjövall

Fakturering
therese@lantbruk.ax
527217

Ab Lantbruk

Möckelövägen 65
AX-22120 Mariehamn
Åland, Finland

+358 (0)18 23022
info@lantbruk.ax